Zinedine Zidane do Borja Mayoral në vend të Mariano

Sulmuesi Dominikian pritet të largohet nga Bernabeu dhe trajneri i Realit e sheh Borja Mayoral si zëvendësim perfekt.

Sulmuesi do të kthehet në Madrid pas huazimit të tij gjatë sezonit në Wolfsburg dhe stafi teknik në Real Madrid e sheh atë gati të luajë një rol për ekipin e parë. Megjithatë, kampionati i ardhshëm evropian nën 21 do të jetë një faktor vendimtar. “Unë jam i sigurt se Madrid do të jetë duke mbajtur një sy në turneun. Është një mundësi e mirë.

Edhe pse 20-vjeçari luajti vetëm 426 minuta gjatë 21 ndeshjeve të Bundesligës sezonin e kaluar, duke shënuar dy herë, Zidane mban besimin e tij tek sulmuesi. Kështu edhe trajneri i Spanjës nën 21 vjeç, Albert Celades, i cili ka instaluar Mayoral si sulmuesin e tij të parë në ndeshjet e fundit dhe ai pritet të jetë numri nëntë për La Rojita përpara Sandros të Malagas në turneun në Poloni.

Borja Mayoral bëri debutimin e tij në Bernabéu në moshën 18 vjeç në një ndeshje kundër Levantes në mars 2016 dhe një tjetër 45 minuta në derbin kundër Atlético, duke i bërë thirrje sulmuesit që të zëvendësoi Karim Benzemën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *