Yaya Toure ka vendosur të kthehet në ekipin kombëtar të Bregut të Fildishtë

Mesfushori i Manchester City-it Yaya Toure ka vendosur të bëjë një kthim në futbollin ndërkombëtar me ekipin kombëtar të Bregut të Fildishtë.

Agjenti i Yaya Toure, Dmitryi Seluk, thotë se mesfushori ka vendosur të ndryshojë vendimin e tij për të dalë në pension nga futbolli ndërkombëtar, sepse ai dëshiron të fitojë një tjetër trofe me Elefantët.

Seluk shkroi: “Yaya Toure ka vendosur të kthehet në ekipin kombëtar të Bregut të Fildishtë. Ai dëshiron të fitojë një tjetër trofe me Elefantët e Bregut të Fildishtë”.

Toure 34 vjeç, i cili ka bërë 113 paraqitje nderkombetare dhe ka luajtur në tri Kupa Boterore që prej debutimit në 2004 dhe ai ka qen kapiten i Bregut të Fildisht në kryesimin për titullin e Kupes se Kombeve të Afrikes 2015 (AFCON) perpara njoftimit të daljes në pension ne vitin 2016.

Elefantët nuk arritën të kualifikoheshin për Kupën e Botës 2018 në Rusi pas humbjes së fitimit të tyre final të kualifikimit final 2-0 në Marok. Vëllai i Toure, Kolo, u instalua si ndihmës i trajnerit të ekipit kombëtar të Bregut të Fildishtë në tetor.

Bregu i Fildishtë do të fillojë fushatën e kualifikimit të AFCON 2019 kundër Ruandës më 27 mars 2018.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *