Vinicius Junior gati për Real Madridin?

I riu brazilian i cili do të bashkohet me Real Madridin, Vinicius Junior, bëri bujë, duke festuar një gol për Flamengon, i cili i mërziti rivalët Botafogo dhe nxiti bashkatdhetarin Neymar të dilte në mbrojtje të tij.

Adoleshenti më i shtrenjtë në botë i cili do të bashkohet me gjigandët spanjollë në ditëlindjen e tij të 18-të më 12 korrik 2018 – ka pasur testimin e vitit të parë si profesionist, por muajt e ardhshëm duhet ta shohin atë të kapë vëmendjen për arsyet e duhura.

Kur Vinicius u pajtua me kalimin pre 38 milionë funtave në Real Madrid në maj të vitit të kaluar, shumë pyetje u bënë për gjykimin e klubit spanjoll. Në atë moment Vinicius nuk e kishte bërë ende debutimin e tij për Flamengon, klubin më të njohur të Brazilit. Megjithatë, ai kishte qenë ylli dhe golashënuesi më i mirë në kampionatin U17 të të rinjve amerikano-jugor në Kili, duke shënuar shtatë gola. Kjo ishte e mjaftueshme për të bindur Real Madridin të merrte pjesë me një tarifë rekord për një adoleshent, një lëvizje që ndoshta u nxit nga përvoja e tyre që humben Neymar nga rivalët Barcelona në 2013

Është ende shumë shpejt për të parashikuar me besim mënyrën se si po shkon karriera e Vinicius, megjithatë, nëse atij i jepët më shumë kohë në fushë këtë vit, guximi i tij për topin mund të jetë shumë i dobishëm për Flamengon dhe përfundimisht për Real Madridin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *