Usain Bolt luan për ekipin Norvegjez Stromsgodset

Usain Bolt ka luajtur 20 minuta për ekipin norvegjez Stromsgodset në një miqësore kundër Norvegjisë U19s të martën.

Njeriu më i shpejtë në botë, i cili u tërhoq nga atletika vitin e kaluar, ka diskutuar haptazi dëshirën për të luajtur futboll profesionist, duke deklaruar në vitin 2016 se ëndrra e tij ishte të luajë për Manchester United. Jamaican do të luajë në Old Trafford në Soccer Aid këtë fundjavë.

Bolt mbante numrin 9.58 për Stromsgodset, koha e rekordit të tij botërore prej 100 metrash të vendosur në 2009 pasi ekipi humbi 1-0. 31-vjeçari ishte një zëvendësues i vonë dhe thuhet se ai kishte shansin më të mirë të lojës për të barazuar. Ish-trajneri i Borussia Dortmundit Peter Stoger tha më parë këtë vit se Bolt ka “shumë punë për të bërë” për t’u bërë një futbollist i nivelit të lartë, pasi ai u trajnua me anën e Bundesligës.

“Fiziku që ai ka nevojë për sportin e tij tjerë është krejtësisht ndryshe nga ai që i nevojitet për futboll, por ishte një kënaqësi për ne, ishte një kënaqësi për të takuar një djalosh si ai dhe për të punuar me të”, tha Stoger.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *