UEFA në mbikëqyrje të marrëveshjes së PSG-s për Neymar

Kalimi i Neymar për 222 milionë euro nga Barcelona në Paris Saint-Germain do të shqyrtohet nga UEFA për të siguruar se nuk shkel rregullat financiare të Fair Play (FFP).

PSG thuhet se është gati për të thyer rekordin e transferimit botëror për të nënshkruar brazilianin në një përpjekje për të rifituar titullin e Ligue 1 dhe sfidën për kurorën e parë të Ligës së Kampionëve.

Presidenti i La Ligës, Javier Tebas ka treguar se do të raportojë PSG mbi marrëveshjen, ndërsa presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu tha se do të ishte e pamundur që një klub të blinte Neymar pa shkelur rregullat e FFP.

PSG – në pronësi të Katar Sports Investments – u godit me një gjobë prej 60 milionë euro mbi shkeljet e FFP në 2014 dhe UEFA tha se do të bëjë një vështrim të afërt nëse skuadra e Ligue 1 përfundon një marrëveshje për Neymar, megjithëse asnjë ankesë nuk është marrë ende.

Drejtori ekzekutiv i UEFA-s për financat dhe qëndrueshmërinë Andrea Traverso i tha agjencisë spanjolle të lajmeve EFE: “PSG duhet të respektojë rregullat e FFP si çdo klub tjetër në Evropë. Ata duhet të dëshmojnë se nuk kanë humbje prej më shumë se 30 milion euro brenda tre vjetësh”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *