UEFA ka ndëshkuar Evertonin pasi tifozi i tyre ka goditur lojtarin e Lyon-it

UEFA ka gjobitur Everton-in për sjelljen e mbështetësve gjatë humbjes së tyre në Europa League në Goodison Park muajin e kaluar.

Gjoba besohet se lidhet me një incident në të cilin portieri i Lyon-it, Anthony Lopes, u godit nga një tifoz i Evertonit. UEFA tha se ishte duke e akuzuar Evertonin per “agresionet nga mbështetësit e tyre kundër lojtarëve”, dhe gjykoi klubin për 30,000 euro (26,650 funta).

Incidenti ndodhi kur Ashley Williams sulmoi Lopes në frontin e tifozëve të Evertonit në fundin e rrugës Howard Kendall Gwladys Street. Një përleshje që përfshinte lojtarë dhe staf nga të dyja palët u pasua shpejt, gjatë së cilës një tifoz i Everton-it duket se goditi Lopes. Evertoni tha se ata kishin identifikuar tifozin dhe do ta ndalonin atë nga ndjekja e ndeshjeve të Everton-it në të ardhmen. Everton ka fituar vetëm një pikë nga katër ndeshjet në fazën e grupeve të Europa League dhe tashmë janë jashtë konkurrencës me dy ndeshje për të luajtur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *