Trajneri i Spanjës Julen Lopetegui zgjat kontratën deri në vitin 2020

Federata Spanjolle e futbollit ka zgjatur kontratën e trajnerit të kombëtares Julen Lopetegui deri në vitin 2020.

Njoftimi është bërë të martën, më pak se një javë para se Spanja të fillojë përgatitjet e tyre për Kupën Botërore të muajit të ardhshëm në Rusi. 51-vjeçari mori detyrën si trajner pasi Spanja u eliminua nga Euro 2016 nga Italia në raundin e 16-të. Ai e udhëhoqi Spanjën me 18 ndeshje të fituara rresht, ndërsa ata ishin të kualifikuar për Kupën e Botës përpara Italisë në Grupin G, me nëntë fitore dhe një barazim nga 10 ndeshjet e tyre.

“Unë dua të falënderoj Federatën dhe Presidentin për besimin që kanë treguar në mua dhe ekipin e stërvitjes”, tha Lopetegui. “Arritëm me mentalitetin e punës së madhe, dhe ne do të vazhdojmë me mentalitetin e punës së madhe. “Ne jemi të kënaqur me atë që kemi bërë dhe jemi të knaqur për atë që do të vijë”.

Lopetegui u zgjodh si zëvendësim i Vicente Del Bosque kryesisht për shkak të suksesit të tij me skuadrat rinore të Spanjës. Ai fitoi kampionatin evropian me ekipet nën 19 dhe nën 21 në fillim të viteve 2010.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *