Siem de Jong është kthyer në Ajax nga Newcastle-i

Siem de Jong është kthyer në Ajax nga Newcastle, dy vjet pasi u bashkua me klubin e Premier Ligës në një marrëveshje gjashtë-vjeçare.

Siem de Jong arriti në Tyneside për një tarifë prej 7 milionë funtash në vitin 2014 dhe prej katër titujve të Eredivisie me gjigandët holandezë, duke qenë kapiten nga 2012. Por pas një gole të vetëme në Premier League dhe katër paraqitjeve gjatë lëndimit të tij gjatë tre vjet në St James ‘Park, De Jong u kthye në Amsterdam për një kontratë trevjeçare. Ai humbi periudha të gjata përmes lëndimeve, të cilat përfshinin një mushkëri të kolapsuar, një muskul të prishur të kofshës dhe një problem të syrit të pësuar kur ai u kap aksidentalisht nga një bashkëlojtar në trajnim.

De Jong i bashkohet sulmuesit Emmanuel Riviere në largimin nga klubi, dhe menaxher i Newcastle Rafael Benitez përpiqet të largojë lojtarët nga skuadra e tij, të cilët janë në suficit ndaj kërkesave me Tim Krul, Achraf Lazaar, Grant Hanley dhe Jack Colback mes atyre që janë thënë se mund të largohen.

De Jong kaloi sezonin e kaluar në huazim tek rivalët e Ajax PSV Eindhoven ku ai arriti gjashtë gola në 22 paraqitje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *