Sevilla ka emëruar Pablo Machin-in si menaxher të ri

Sevilla e ka emëruar Pablo Machinin si menaxher të ri, pasi spanjolli e udhëhoqi Gironan në vendin e dhjetë në La Liga.

Girona arriti promovimin në Segunda Division për herë të parë nën udhëheqjen e Machinit dhe pastaj përfundoi fushatën në gjysmën e parë të mandatit të fundit. Machini ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare me Sevilla-ën, e cila përfundoi në kualifikimet e Europa League pas shkarkimit të Vincenzo Montella në prill. Joaquin Caparros mbikëqyri rimëkëmbjen si kujdestare por nuk dëshironte punën me kohë të plotë dhe në vend të kësaj u bë drejtor i futbollit në klub.

“Pablo Machini do të jetë menaxher i ri i Sevilla FC,” tha një deklaratë e klubit. “Klubi ka arritur një marrëveshje për dy sezonet e ardhshme, me trajnerin që bashkohet pas suksesit prej tre vjet e gjysmë në Girona FC. “Ai u bashkua me Girona në fund të sezonit 2013/14 për t’i shpëtuar nga rënia dhe përfundimisht arriti në të dyja në Primera Division dhe konsolidimin me elitën”. Girona tani duhet të zëvendësojë Machinin, dhe është lidhur me dy trajnerët ndihmës të Pep Guardiolës në Manchester City, Mikel Arteta dhe Domenec Torrent.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *