Sergio Aguero ka fituar çmimin ”Lojtari i Muajit” në Premier Ligë

Sulmuesi i Manchester City-it, Sergio Aguero, ka fituar çmimin Lojtari i Muajit në Premier Ligë për muajin janar.

Shpërblimi është njohja për kontributin e madhe që argjentinasi vazhdon të jap në ndjekjen e pamëshirshme të City-it për titullin e Premier Ligës. Aguero ishte golashënuesi më i mirë gjatë këtij muaji me pesë gola, duke përfshirë një hat-trick kundër Newcastle-it. Ai gjithashtu mori një asistim pasi ekipi i Pep Guardiola mundi Watford, Newcastle dhe West Brom në janar edhe pse ata pësuan një humbje 4-3 ndaj Liverpoolit.

Kjo është hera e pestë që Aguero ka fituar çmimin dhe përputhet me totalin e Wayne Rooney-it dhe Robin van Persie-it. Vetëm Harry Kane dhe Steven Gerrard, me gjashtë secili, kanë fituar më shumë. Aguero mori votat më të kombinuara nga një panel ekspertësh, kapitenëve të Premier Ligës dhe tifozëve përpara pesë kandidatëve të tjerë: Kevin De Bruyne, Christian Eriksen, Eden Hazard, Jan Vertonghen dhe Callum Wilson.

Aguero ka shënuar katër gola në vetëm tre ndeshje në shkurt, duke përfshirë katër në 5-1 kundër Leicester-it fundjavën e kaluar. Gjithsej ai ka shënuar 21 gola të ligës, një më pak se Salah dhe dy më pak se Harry Kane, pasi gara për Këpucën e Artë bëhet më e nxet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *