Sepp Blatter: Unë do të shkoj në Kupën Botërore të vitit të ardhshëm

Sepp Blatter  ish-presidenti i FIFA-s, është ftuar në Kupën Botërore të vitit të ardhshëm nga presidenti rus Vladimir Putin.

Blatter drejtoi trupin drejtues të futbollit për 17 vjet derisa një skandal korrupsioni e detyroi atë jashtë. Komiteti i etikës së FIFA-s i dha Blatter një pezullim gjashtë-vjeçar nga të gjitha aktivitetet e lidhura me futbollin në vitin 2015, por ai ka çdo qëllim të ndjekë turneun e vitit të ardhshëm si spektator.

“Unë do të shkoj në Kupën e Botës në Rusi. Kam marrë një ftesë nga Presidenti Putin,” tha Blatter për agjencinë e lajmeve AFP.”Nuk e di se sa kohë do të shkoj, nëse do të jem aty për ndeshjen e hapjes ose për finalen.”Për shkak se unë nuk mund të punoj në futboll dhe nuk kam një detyrë për të bërë, ndoshta do të bëj vetëm një vizitë të shkurtër”.

Blatter u shpall fajtor për pranimin e një pagese të pahijshme prej 2 milion frangash zvicerane nga shefi i UEFA-së, Michel Platini, i cili u ndalua për katër vjet. Fillimisht nuk ishte e qartë nëse ndalimi i Blatter do ta pengonte atë të ndiqte ndeshje ose ngjarje, por Platini u lejua të ndiqte ndeshjet në Euro 2016 në një kapacitet jozyrtar.Prokurorët zviceranë po synojnë Blatter në një hetim lidhur me keqmenaxhimin e dyshuar kriminal në FIFA.Kupa e Botës 2018 vetë është subjekt i hetimeve të vazhdueshme zvicerane në ryshfet dhe korrupsionin e mundshëm që mund të ketë çuar në Rusinë që fiton të drejtat e pritjes për turneun.

Megjithatë, Blatter ka besim se turneu do të jetë një sukses verën e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *