Seedorf emërohet si trajner i Kamerunit

Clarence Seedorf është emëruar si menaxher i ri i Kamerunit, njoftoi një ministër i sportit në vendin Afrikan.

Emërimi, i cili gjithashtu sheh Patrick Kluivert të emëruar si ndihmës i Seedorf, u zbulua sot nga Ministri i Sportit dhe Edukimit Fizik të Kamerunit, Pierre Ismael Bidoung Mkpatt. Sven-Goran Eriksson, i cili hodhi poshtë punën në Irak, mbajti bisedime për të marrë përgjegjësinë për Kamerunin por ish-menaxheri i Anglisë nuk ishte në gjendje të arrijë një marrëveshje.

Seedorf, i cili ka mbajtur punë menaxheriale në AC Milan, Shenzhen dhe Deportivo La Coruna, merr përsipër nga Hugo Broos të Belgjikës, i cili e çoi atë në një fitore të papritur në finalet e Kupës Afrikane të 2017, por u shkarkua në nëntor pasi nuk u kualifikua për Kupën e Botës në Rusi.

Federata e Futbollit të Kamerunit nuk ka bërë asnjë njoftim zyrtar, por trajnerët në Afrikë janë të emëruar rregullisht nga qeveria.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *