Real Madrid mbronë kurorën e Ligës së Kampionëve

Cristiano Ronaldo shënoi dy herë, pasi Real Madridi mundi Juventusin 4-1 në Cardiff për të mbajtur kurorën e Ligës së Kampionëve.
Madridi u bë skuadra e parë në epokën e Ligës së Kampionëve për të mbrojtur me sukses trofeun me triumfin e tyre të gjashtë në konkurrim dhe 12, kur e përfshini atë në formën e tij të mëparshme të Kupës Evropiane – tre nga këto fitore që vijnë në katër vitet e fundit.
Në pjesën e parë Ronaldo e vuri përpara Realin, duke u bërë lojtari i parë për të shënuar në tre finale të ndryshme të Ligës së Kampionëve në këtë proces.

Mario Mandzukic barazoi me Juventusin me një goditje spektakolare të sipërme që do të jet gjatë në kujtesat tona.
Por Reali dominoi në gjysmën e dytë pasi Juve u rrëzua, Casemiro shënon me ndihmën e një devijimi të madh përpara se Ronaldo të siguroj golin e fitores nga afër, duke siguruar që ai të përfundojë më lart se Lionel Messi si golashënuesi më i mirë i garës këtë sezon në proces.

Çdo shpresë për një rikthim të Juventusit përfundoi kur zëvendësuesi Juan Cuadrado u largua 18 minuta pas hyrjes,ai mori një kartë të dytë të verdhë për një përleshje me Sergio Ramos, përpara se zëvendësuesi i Madridit Asensio të vendosi fitorën në minutën e fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *