Portieri i Bayern-it Sven Ulreich ka nënshkruar një zgjatje trevjeçare të kontratës

Portieri i Bayern Munich, Sven Ulreich ka nënshkruar një zgjatje trevjeçare të kontratës dhe mund të bëjë rrugën e tij  për të mbrojtur për Gjermaninë me Manuel Neuer të lënë anash.

Ulreich ishte në portë të shtunën pasi Bayern qëndroi 18 pikë të qartë në tabelën e Bundesligës pasi Robert Lewandowski dhe Thomas Mueller shënuan gola në pjesën e parë në fitoren 2-1 kundër Schalkes.

“Ai është sigurisht në fushën tonë të vizionit dhe lojërat që ai ka luajtur kanë qenë shumë, shumë mirë”, tha trajneri i Gjermanisë, Joachim Loew, pas shikimit të Ulreich në Allianz Arena.

Ulreich, 29 vjeç, i cili do të ishte jashtë kontratës në qershor, kërcënoi të largohej në fillim të këtij sezoni, pasi bëri vetëm gjashtë paraqitje të Bundesligës në dy fushatat e fundit, kryesisht duke shikuar Neuer nga stol. Megjithatë, kur kapiteni i Bayernit dhe Gjermanis Neuer u mënjanua nga një këmbë e thyer në shtator, Ulreich u katapultua në ekipin e parë dhe ka bërë 27 paraqitje në të gjitha garat këtë sezon,

Me miqësoret kryesore në shtëpi muajin e ardhshëm kundër Spanjës dhe Brazilit, performancat e forta të Ulreich për Bayern-in kanë vënë portierin në radar të Joachim Loew, vetëm katër muaj para fillimit të Kupës Botërore në Rusi.

“Jam shumë i lumtur që Bayerni do të vazhdojë të mbështetet tek unë në të ardhmen dhe unë mund ta ndihmoj këtë klub të madh në vitet e ardhshme për të arritur qëllimet e tij”, tha Ulreich, i cili u bashkua me Bayernin në vitin 2015 nga VfB Stuttgart.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *