Pep Guardiola: Manchester City mund të bëjë më shumë pavarësisht nga fillimi rekord

Pep Guardiola beson se Manchester City mund të përmirësohet, pavarësisht se ka bërë një fillim rekord në sezonin e Premier Ligës.

City ka bërë një fillim të pamposhtur këtë sezon dhe tashmë qëndron tetë pikë larg Manchester Unitedit të dytë, pas 11 ndeshjeve. Pas fitores së tyre 3-2 ndaj West Brom, skuadra e Guardiolës e tejkaloi rekordin e mëparshëm në një sezon të Premier League të vendosur nga ekipi i Manchester City-it nën Manuel Pellegrini në sezonin 2011/12.

Megjithatë, Guardiola ka kërkuar që lojtarët e tij ta ngrisin nivelin e lojës së tyre edhe një herë, ndërsa ata duken të zgjasin kryesimin e tyre në krye të Premier Ligës kur ata udhëtojnë të shtunën në Leicester.

“Mund të bëjmë më mirë,” tha Guardiola. “Ajo që ndjej është se ne ende kemi shumë gjëra që mund të bëjmë më mirë. “Nëse analizoni vetëm rezultatin, kjo nuk është një diskutim, por, sa i përket lojës dhe ditur se çfarë do të ndodhë në dhjetor me orarin, ne duhet të përmirësohemi”.

Guardiola gjithashtu konfirmoi se Sergio Aguero do të jetë në dispozicion për përzgjedhje këtë fundjavë, sulmuesi u shpall i aftë nga stafi mjekësor i City-it, pasi u sëmur në gjysmë ore gjatë humbjes miqësore 4-2 të Argjentinës ndaj Nigeris të martën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *