Pep Guardiola i heshtur për transferimin e Aymeric Laportes

Pep Guardiola nuk pranoi të folte për ndjekjën e raportuar të Manchester City-it ndaj mbrojtësit të Athletic Bilbaos, Aymeric Laporte.

Burimet e Sky kan kuptuar se City është shumë afër nënshkrimit të Laportes dhe janë të gatshëm të përputhen me klauzolën e lirimit prej 57 milionë funtave, duke thyer rekordin e transferimit të klubit prej 55 milionë funtave, të cilën ata e paguan për Kevin De Bruyne në vitin 2015.

I pyetur për një përditësim të negociatave për Laporten, Guardiola tha: “Jo, nuk mundem, më vjen keq. Ai është një lojtar i Athletic Bilbaos. “Nuk flisja për lojtarët e mëparshëm ose flas për ata këtu, kështu që nuk do ta bëj këtë. Do ta kuptosh nëse ndodh, ndodh, nëse nuk ndodh, kjo nuk ndodh”.

City donte të nënshkruante francezin kur Guardiola arriti në klub në vitin 2016, por ai hodhi poshtë një lëvizje në Etihad. I pyetur nëse Laporte ishte një lojtar me interes, Guardiola tha: “Ka pasur lojtarë në të kaluarën të cilët ne kemi qenë të interesuar dhe ne do të jemi në të tashmen dhe të ardhmen.

“Gjithmonë përpiqem të bëj më të mirën për klubin, të njoh lojtarët që kemi dhe të njohim lojtarët që mund të përmirësojnë skuadrën tonë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *