Olivier Giroud ka përfunduar lëvizjen nga Arsenali tek Chelseai

Chelseai ka përfunduar nënshkrimin e Olivier Giroud nga rivalët Arsenali.

Agjenti i francezit arriti në Londër të mërkurën në mëngjes për të nxjerrë detajet e fundit të marrëveshjes duke e çuar atë në Stamford Bridge në një marrëveshje 18 mujore për një tarifë të fshehtë. Sky Sports News ka kuptuar se marrëveshja është me vlerë 15.3 milionë funta  me 2.2 milionë në bonuse.

Lëvizja e tij tek Chelseai u konfirmua pasi Arsenali përfundoi transferimin e Pierre-Emerick Aubameyang nga Borussia Dortmund. Duke folur për faqen zyrtare të Chelsea-it, Giroud tha: “Chelseai është një nga skuadrat më të mëdha në Premier Ligë, ata kanë fituar ndoshta trofet më të mëdha në gjashtë apo shtatë vitet e fundit. Ky është një klub masiv dhe unë jam krenar që kam nënshkruar për Chelsea-in. ”

Dortmund ka nënshkruar sulmuesin e Chelsea-it, Michy Batshuayi, në një marrëveshje huazimin, si një zëvendësim i drejtpërdrejtë për sulmuesin Aubameyang. Giroud u bashkua me Arsenalin në verën e vitit 2012 pas dy sezonesh me Ligue 1 Montpellier, ku ai shënoi 39 gola në 85 paraqitje.

Giroud lë Stadiumin e Emirates pasi ka shënuar 105 gola në 253 paraqitje për Gunners.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *