Nathaniel Clyne mund të jetë jashtë deri në tre muaj pas operacionit

Mbrojtësi i djathtë i Liverpoolit Nathaniel Clyne mund të jetë jashtë deri në tre muaj pas një operacioni në shpin.

Ish-mbrojtësi i Southampton nuk ka luajtur që nga marrja e lëndimit në një ndeshje para sezonit kundër Tranmere dhe tani mund të jetë jashtë deri në shkurt. Ai vazhdoi trajnimin e lehtë në shtator, por 26-vjeçari ka pësuar një pengesë dhe tani ka pësuar ‘kirurgji të vogël korrigjuese’ në një orvatje për të ndrequr problemin. Klubi ka lëshuar një përditësim në faqen zyrtare të internetit duke thënë se nuk ka komplikime me operacionin dhe se Clyne tani do të fillojë një program rehabilitimi me ekipin mjekësor. Ata vazhdon të thonë se është në gjendje të mirë për shkak të trajtimit të gjerë që ai ka pësuar në pjesën e parë të sezonit.

Liverpool pret që ai të kthehet në veprim në vitin e ri edhe pse nuk është vendosur një kornizë specifike kohore kur ai do të jetë në dispozicion për përzgjedhje përsëri.

Duke folur më 3 nëntor, drejtuesi i Liverpoolit Jurgen Klopp tha: “Ai ishte në një gjendje të mirë dhe më pas kishte një pengesë të vogël. “Ne e treguam atë tek specialistë në të gjithë botën dhe nuk është një problem i madh, por vetëm ka nevojë për kohë, kjo është e gjitha”.

Joe Gomez dhe Trent Alexander-Arnold janë vendosur në të djathtë nga Klopp në mungesë të tij, ndërsa Kieran Trippier i Tottenhamit është favorizuar nga Gareth Southgate në formacionin e Anglisë. Liverpooli do të vazhdojë fushatën e Premier League kundër Southampton në Anfield të shtunën, 12 pikë pas  Manchester City-it.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *