Mesfushori i Liverpoolit Pedro Chirivella do të bashkohet me Rosenborg

Liverpooli ka pranuar një ofertë me vlerë prej 3.5 milionë funtave nga kampionët Norvegjez Rosenborg për mesfushorin Pedro Chirivella.

Nënshkruar si një 16-vjeçar nga akademia e Valencias në 2013, Chirivella ka bërë një total prej pesë paraqitjeve në ekipin e parë për Liverpoolin. Mesfushori mbrojtës bëri debutimin e tij të parë në Premier Ligë në fund të fushatës 2015-16 para se të ishte huazuar nga ana Holandeze Go Ahead Eagles.

Chirivella bëri përshtypje edhe në Holandë përsëri sezonin e kaluar, duke luajtur 31 ndeshje Eredivisie gjatë një lëvizje të huazimit në Willem II, ku ai ndihmoi anën e Tilburg-ut që të ruante statusin e tyre të lartë.

21-vjeçari ka qenë i përfshirë në kampionatin para sezonit të Liverpoolit dhe ka ardhur kundër Manchester United në fitoren 4-1 për anën e Klopp para një turme prej më shumë se 100,000 njerëzish në Michigan në fundjavë. Rosenborg, drejtori sportiv i së cilës është Stig Inge Bjornebye, pret Celtic në një kualifikues të dytë të Ligës së Kampionëve të mërkurën mbrëma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *