Menaxheri Hannes Wolf është shkarkuar nga Stuttgart-it

Stuttgart ka shkarkuar menaxherin Hannes Wolf pas disfatës të së shtunës 2-0 nga Schalke.

Klubi gjerman njoftoi të dielën në mëngjes se ata do të ndahen me 36-vjeçarin, i cili i udhëhoqi ata në promovim në Bundesliga sezonin e kaluar. Mposhtja nga vizitorët Schalke, humbja e gjashtë e klubit në shtatë ndeshjet e fundit e lë Shtutgartin të luhatet pa dyshim mbi zonën e rënies, në vendin e 15 me 20 pikë nga 20 ndeshje të luajtura.

Klubi ka zbuluar se në takimin e menjëhershëm që u zhvillua dhe pas diskutimeve të zgjatura, u mor vendimi për të çliruar Wolfin nga detyrat e tij. “Pas diskutimeve intensive të mbrëmjes së djeshme, të cilat vazhduan deri vonë në mbrëmje, kur u analizua situata e tanishme, u mor vendimi që Hannes Wolf nuk do të vazhdojë më tutje si trajner kryesor i VfB Stuttgart”, thuhet në një deklaratë.

“Pas këtij diskutimi të gjithë ne erdhën në përfundimin se rreziku i kthimit të qoshes nën strukturën aktuale ishte shumë i madh dhe një impuls i ri ishte i nevojshëm për t’u kthyer në rrugën e duhur”, shtoi drejtori sportiv Michael Reschke.

Klubi tha se zëvendësimi i Wolf do të emërohet në ditët në vijim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *