Mauricio Pochettino: Toby Alderweireld mund të jetë në dispozicion kundër Newport

Menaxheri i Tottenhamit Mauricio Pochettino thotë se mbrojtësi Toby Alderweireld mund të bëjë kthimin e tij nga një dëmtim kundër Newport në FA Cup të shtunën e ardhshme.

Alderweireld nuk ka qenë i pranishëm që nga 1 nëntori kur u detyrua të largohej nga lëndimi gjatë fitores së Spurs në Ligën e Kampionëve 3-1 kundër Real Madridit. Pochettino zbuloi se belgu mund të kthehet në trajnimin me ekipin e parë këtë të shtunë dhe do të marrë rehabilitimin e tij “hap pas hapi”.

I pyetur nëse Alderweireld mund të jetë në dispozicion për ndeshjen e Newport, Pochettino tha: “Ndoshta, ndoshta, do të kemi gjithë javën për trajnim, në mënyrë që të mund të shohim nëse ai mund të arrijë në një gjendje të mirë për të luajtur, javën e ardhshme.

“Sot gjithçka është në rregull me të, ndoshta nesër ai mund të integrohet në disa stërvitje me grupin dhe hap pas hapi për të ndërtuar aftësinë e tij për të qenë në dispozicion përsëri. “Ai do të bëjë një ndeshje për ngrohje me ekipin e parë dhe do të integrohet gradualisht me grupin dhe ne do të shohim javën e ardhshme nëse ai mund të përmirësohet dhe pastaj të jetë gati sa më parë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *