Mauricio Pochettino është zgjedhja e parë e Real Madridit për të zëvendësuar Zinedine Zidane

Mauricio Pochettino është zgjedhja e parë, e dytë, e tretë dhe e katërt e Florentino Perez për të zëvendësuar Zinedine Zidane në Real Madrid, sipas Guillem Balague.

Koha e  Zidane-s me trofe të fituar në Bernabeu është në prag të rënies, me Madridin 19 pikë mbrapa liderëve të La Ligas  Barcelona dhe që janë mundur në Copa del Rey nga Leganes. Francezi pranon se puna e tij tani varet nga një fushatë pozitive në Ligën e Kampionëve, por me Paris Saint-Germain në formë shumë të mire, ditët e tij në Madrid duken të numëruara.

Sipas ekspertit spanjoll të futbollit Balague, presidenti i Realit Perez ka identifikuar shefin e Tottenham Pochettinon si kandidatin kryesor për të zëvendësuar Zidanen, por dyshon nëse Madrid do të jetë në gjendje ta joshë atë nga Spurs.

“Pochettino është në krye të listës së kërkuar të Real Madridit, ai është numër një, numri dy, numri tre dhe numri katër për Florentino Perez”, tha Balague për Sky Sports News. “Ai definitivisht do Pochettino, nuk ka dyshim për këtë. Unë jam goxha i sigurt se Mauricio dhe Spurs e dinë këtë vetë, por kjo nuk do të thotë asgjë.

“Pochettino ka thënë shpesh se e ardhmja e tij nuk varet prej tij dhe këtu ka të vërtetë në këtë. “Para se të nënshkruante një zgjatje të kontratës në maj 2016 ai kishte një klauzolë blerjeje që Real Madridi mund të kishte aktivizuar. “Tani nuk ka asnjë klauzolë blerjeje, kështu që Pochettino të shkojë në Real Madrid do të duhet të bindë Daniel Levy, diçka që Real nuk do të jetë në gjendje të bëjë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *