Mauricio Pellegrino: Shitja e Virgil Van Dijk është një biznes i mirë për Southampton

Mauricio Pellegrino thotë se shitja e Virgil Van Dijk në Liverpool për 75 milionë funta është një biznes i mirë për Southampton dhe ai po flet me bordin për mënyrën e riinvestimit të parave.

Southampton dhe Liverpool ranë dakord për një marrëveshje të mërkurën që do të shoh Van Dijk të shkojë në Anfield në janar për 75 milionë funta, një rekord botëror për një mbrojtës. Van Dijk është parë si një lojtar kyç për Southampton, por Pellegrino beson se largimi i tij mund të jetë në të vërtetë një pozicion pozitiv për klubin.

Ai tha: “Marrëveshja është bërë dhe do të jetë pozitive për klubin dhe për Virgjilin. Tani duhet të mendojmë për të ardhmen.

“Na duhet të analizojm në mënyrë pozitive për të riinvestuar këto para në skuadrën tonë në përpjekje për të qenë më të fortë. Në Southampton është e pamundur të sillni lojtarë për 50 milionë ose 80 milionë funta. “Por ndoshta për ne kjo mund të nënkuptojë disa lojtarë të mirë. Ndoshta mund ta ndryshojmë një lojtar për dy ose tre lojtarë me këto para”.

Dritarja e transferimeve të janarit hapet të hënën dhe Pellegrino konfirmoi se ishte në diskutime me bordin për riinvestimin e parave të Van Dijk në përmirësimin e skuadrës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *