Marc-Andre ter Stegen në Barcelon deri në vitin 2022

Portieri gjerman Marc-Andre ter Stegen e lidhi të ardhmen e tij me Barcelonën duke vazhduar kontratën e tij me klubin katalanas deri në vitin 2022.

“FC Barcelona ka arritur një marrëveshje me Marc-Andre ter Stegen për të zgjeruar dhe përmirësuar kontratën e tij deri më 30 qershor 2022. Klauzola e tij e blerjes rritet në 180 milionë euro”. Klubi shtoi se lojtari do të nënshkruajë kontratën e tij të re në zyrat e Camp Nou nesër.

Ter Stegen ka fituar nëntë trofe në tre sezone që nga bashkimi nga Borussia Mönchengladbach në 2014. Megjithatë, pas ndarjes së detyrave me Claudio Bravo në dy fushatat e tij të para, 25-vjeçari e ka vendosur veten si zgjedhje e parë e padiskutueshme e Barcelonës që nga Kiliani U largua për t’u bashkuar me Manchester City në gushtin e kaluar.

Ter Stegen është vetëm më e fundit në një seri të rinovimeve të profilit të lartë në Camp Nou pasi Barça përgatitet për një epokë të re pas largimit të trajnerit Luis Enrique. Neymar, Luis Suárez dhe Ivan Rakitic kanë nënshkruar të gjitha kontratat afatgjata në vitin e kaluar, ndërsa Leo Messi pritet të bëhet lojtari më i paguar në botë me një rinovim parakalues në javët e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *