Manchester City po konsideron ofertat e huazimit për Douglas Luiz

Manchester City po konsideron oferta nga një numër klubesh për të marrë mesfushorin e ri Douglas Luiz në huazim për pjesën tjetër të sezonit.

Benfica është një destinacion i mundshëm, si dhe klubi Girona, ku braziliani 20-vjeçar e kaloi sezonin e kaluar. Pep Guardiola donte që ai të qëndronte në City dhe të ishte pjesë e skuadrës së tij të parë, por javën e kaluar atij iu mohua një leje pune.. Rregullat e FA mbi lejet e punës u ndryshuan në vitin 2015, “për të siguruar që vetëm lojtarët më të talentuar jo të BE-së të plotësojnë kriteret e reja”, por vendimi nuk i bëri përshtypje Guardiolës.

“Unë i pranoj rregullat, por është e vështirë për t’u kuptuar. Ata nuk e njohin atë,” tha Guardiola.

“Ata duhet të gjykojnë nëse ai ka aftësinë për të vendosur. Unë dhe menaxheri i Brazilit, Tite, dimë më shumë për këtë. Ata nuk e njohin atë, as një lojë apo një sesion trajnimi. “Ne shpenzuam 12-14 milionë funta, sepse ai është një lojtar me një kapacitet të madh për të luajtur me ne”.

Luiz, i cili u nënshkrua nga Vasco da Gama verën e kaluar, bëri 17 paraqitje për Girona-ën sezonin e kaluar, por filloi vetëm një ndeshje të ligës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *