Lucien Favre është menaxheri i ri i Borussia Dortmundit

Borussia Dortmund ka njoftuar emërimin e ish-shefit të Nice Lucien Favre si trajnerin e tyre të ri.

Favre, i cili u largua nga Ligue 1 në fund të sezonit, ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare në Dortmund. Ai pason Peter Stoger në Signal Iduna Park pas pesë muajve të menaxhimit të tij në Borussia Dortmund. Favre, 60 vjeç, ka përvojë të konsiderueshme në Bundesliga, duke pasur sukses me Hertha Berlin dhe Borussia Moenchengladbach.

Favre udhëheqi Nice në vendin e tretë në Ligue 1 në sezonin e 2016/17, por u largua nga klubi që mbaroi sezonin e kaluar i teti, jashtë vendeve të kualifikimit të Europa Ligë. Drejtori sportiv i Dortmundit, Michael Zorc, tha: “Ai është konsideruar shumë nga ne për cilësitë teknike që ai ka demonstruar në stilin mbresëlënës të lojës shumë herë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *