Liverpool të interesuar për nënshkrimin e Xherdan Shaqirit

Liverpool është ndër klubet e Premier Ligës të interesuara për nënshkrimin e Xherdan Shaqirit.

Shaqiri ka një klauzolë lirimi në kontratën e tij e cila kuptohet se është rreth 12 milionë funta – 13.5 milionë funta, që mund të aktivizohet pasi klubi ka humbur statusin e Premier Ligës. Shaqiri një nënshkrim prej 12 milionë funtave nga Internazionale në vitin 2015, e ka bërë të qartë se ai nuk ka interes të luajë në kampionat, por do të “donte të qëndrojnë në Angli”.

Shaqiri është në dispozicion shumë të mir, dhe ka alarmuar një mori klubesh në Evropë dhe Premier League, me Tottenham Hotspur dhe Southampton të fundit të menaxhuara nga Mark Hughes, i cili nënshkroi Shaqirin për Stoke, në mesin e atyre të lidhur me 26-vjeçarin.

Liverpool gjithashtu ka një interes në ish-lojtarin e Bayern Munichut, me Jürgen Klopp duke kërkuar të forcojë në fushat kyçe, edhe pse kjo nuk ka përparuar aq shumë sa për të aktivizuar klauzolën e lirimit të Shaqirit.

Liverpool ishte afër nënshkrimit të Shaqirit nga Bayerni në verën e vitit 2014 dhe ishte opsioni i preferuar i lojtarit në atë kohë. Sidoqoftë, Shaqiri më vonë pretendoi se Bayern bllokoi transferimin e tij në Anfield dhe, me kohën e tij të kufizuar në Allianz Arena nën Pep Guardiola, ai u bashkua me Internazional gjashtë muaj më vonë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *