Liverpool ka rënë dakord për një marrëveshje rekorde për të nënshkruar Naby Keita

Liverpool ka rënë dakord për një marrëveshje rekorde për të nënshkruar mesfushorin e RB Leipzig Naby Keita verën e ardhshme, sipas burimeve të Sky Sports.

Sky Sports ka kuptuar se Reds do të paguajë klauzolën e lirimit prej 48 milionë funtash që do të lejojë Keita të bashkohet me klubin, si dhe një premium të pazbuluar. Keita do të nënshtrohet testeve mjekësore të hënën dhe do të bashkohet zyrtarisht me Liverpoolin më 1 korrik 2018. Tarifa gjithashtu do të tejkalojë 39.5 milionë funta paguar për Romët për Mohamed Salah këtë verë. Liverpool më herët ishte përfunduar ndjekjen e 22-vjeçarit në korrik duke pasur dy oferta të refuzuara nga klubi i Bundesligës. Një zyrtar i lartë në Leipzig tha për Sky Sports News se Keita nuk do të “shitej 100 për qind në këtë dritare”, por një ndryshim në qëndrimin e tyre i ka mundësuar Liverpoolit të arrijë një marrëveshje.

Keita shënoi tetë gola në 31 paraqitje sezonin e kaluar pasi Leipzig përfundoi në pozit të lartë në Bundesliga. Menaxheri i Liverpoolit Jurgen Klopp ka shtuar deri më tani Salah, Dominic Solanke dhe Andy Robertson në skuadrën e tij këtë verë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *