Liverpool bie dakord të nënshkruajë Virgil van Dijk nga Southampton

Liverpooli ka rënë dakord për një marrëveshje prej 75 milionë funtave për të nënshkruar Virgil van Dijk nga Southampton.

Van Dijk do të përfundojë lëvizjen e tij me 1 janar, pasi është lënë jashtë skuadrës së Southampton për humbjen e tyre 5-2 nga Tottenhami. Shuma e dakorduar e Liverpoolit për Van Dijk do të përfaqësonte një rekord botëror për një mbrojtës, duke arritur marrëveshjen e Manchester City-it për të nënshkruar Kyle Walker në korrik.

Van Dijk ishte i interesuar në një lëvizje në Anfield gjatë verës së kaluar dhe bëri një kërkesë transferimi në St Mary’s, por Liverpool përfundoi ndjekjen e tyre kur Southampton u ankua se klubi Merseyside kishte bërë një qasje të paligjshme për qendër-mbrojtësin.

Manchester City kishte hapur bisedime me Southampton mbi një lëvizje për Van Dijk, sipas burimeve te Sky Sports, por Mauricio Pellegrino tha se ai nuk ishte në dijeni për interesin e klubit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *