Lionel Messi fiton për herë të pestë Këpucën e Artë

Lionel Messi fitoi Këpucën e Artë për herë të pestë, pas përfundimit të kampionatit të ligës vendase me 34 gola.

Sulmuesi i Barcelonës ishte mbrapa Mohamed Salah në prill, por tetë gola në gjashtë ndeshjet e fundit të Argjentinasit në La Liga, duke përfshirë edhe hat-trick-at kundër Leganes dhe Deportivos, panë Messin që të përfundojë dy gola më shumë se anësori i Liverpoolit Salah. Është e pesta herë që Messi ka marrë çmimin (2009-10, 2010-11, 2012-13, 2016-17), duke e zhvendosur 30-vjeçarin qartë nga Cristiano Ronaldo.

Pas shënimit të 30 golave në Premier Ligë për herë të parë, Harry Kane përfundoi i treti në renditjen për Këpucën e Artë, ndërsa fitorja rekorde e Messit u konfirmua pasi duo e Serie A Ciro Immobile (Lazio) dhe Mauro Icardi (Inter) përfunduan me 29 gola, poashtu edhe Robert Lewandowski i Bayern Munich-it. Sulmuesi i Paris Saint-Germain Edinson Cavani përfundoi i shtati me 28 gola në Ligue 1, ndërsa Ronaldo u rikthye nga një fillim i dobët në La Liga për të përfunduar me 26 gola për Real Madridin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *