Leicester ka nënshkruan Fousseni Diabate nga Gazelec Ajaccio

Leicester ka nënshkruar Fousseni Diabate nga pala franceze Gazelec Ajaccio, për një marrëveshje katërvjeçare e gjysmë, për një tarifë të pazbuluar.

Sulmuesi 22-vjeçar, i cili mund të luajë si sulmues qendror dhe në të dy krahët, ka bërë 20 paraqitje për skuadrën e Ligës 2 këtë sezon. Diabate bëhet nënshkrimi i parë për Claude Puel dhe fillimisht do të bashkohet me skuadrën e U23 të Leicester-it, por gjithashtu mund të shfaqë për ekipin e parë këtë sezon nëse ai i impresionon trajnerët e klubit.

Sulmuesi i cili ka përfaqësuar Mali-n në nivelin nën-20 dhe nën-23, u bashkua me anën e Korsikanit Gazelec në verë pasi kaloi dy sezone me Guingamp.

Ardhja e Diabate mund të sinjalizojë nisjen e sulmuesit nigerian Ahmed Musa, për të cilin Puel pranoi se mund të largohej nga klubi në janar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *