La Liga do të prezantojë gjyqtarët e ndihmës video-asistent sezonin e ardhshëm

La Liga ka në plan të prezantojë gjyqtarët e ndihmës video-asistent (VAR) sezonin e ardhshëm, tha të martën presidenti i ligës Javier Tebas.

La Liga është e vetmja nga pesë ligat më të mëdha të Evropës që deri më tani ka shmangur përdorimin e teknologjisë së goal-line, shumë për zhgënjimin e ekipeve. Ndërsa përdorimi i vetëm i teknologjisë së goal-line është për të përcaktuar nëse topi ka kaluar tërësisht vijën e portës, VAR mund të përdoret për të përcaktuar golat, kartat e kuqe, dënimet, si dhe rastet e tjera.

Sezonin e kaluar Barcelonës nuk iu dha një gol pavarësisht nga përsëritjet televizive që treguan se topi e kishte kaluar vijën gjatë një barazimi 1-1 me Real Betis.

“Sezoni i ardhshëm do të ketë VAR në La Liga, pa dyshim,” tha Tebas. “Ne po bëjmë shumë përparim në mbledhjet për të tani dhe do të jetë gati shumë shpejt”.

Në ditën e hapjes së këtij sezoni, dy incidente të tjera gjithashtu theksuan nevojën për të futur teknologjinë.

Goli i mbrojtësit të Sevillaës, Clement Lenglet kundër Espanyol-it, u lejua përkundër përsëritjeve duke konfirmuar se topi nuk e kishte kaluar vijën, ndërsa Getafes ju mohua një gol kundër Athletic Bilbaos edhe pse goditja e Jorge Molina dukej se ka kaluar mbi vijën. Rreth 20 vende po marrin pjesë aktualisht në eksperimente që përfshijnë përdorimin e VARs.

VAR është duke u përdorur tashmë në ligat e lartë në Gjermani, Itali dhe Portugali, ndërsa presidenti i FIFA-s Gianni Infantino ka shprehur mbështetjen e tij për futjen e teknologjis në Kupën e Botës 2018, edhe pse përdorimi i saj ende nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *