Kroacia ka shkarkuar trajnerin Ante Cacic

Kroacia ka shkarkuar trajnerin Ante Cacic dhe e zëvendësoi atë me Zlatko Daliç vetëm dy ditë para një kualifikimi vendimtar të Kupës së Botës.

Një barazim 1-1 në shtëpi kundër Finlandës të premten doli të ishte ndeshja finale e Cacicit si trajner. Rezultati ishte i kushtueshëm pasi e shihte Kroacinë të dalë nga vendi i parë në vendin e dytë në Grupin I, duke rënë dy pikë prapa Islandës, të cilët ishin 3-0 fitues larg Turqisë. Ajo e bënë shumë të vështirë për Kroacinë të kualifikohet automatikisht për Rusinë 2018, pasi udhëheqësit Islanda përballen me Kosovën të hënën në raundin e fundit të lojërave në grup. Kroacia rrezikon të humbasë edhe në play-off, duke e ditur humbja ndaj Ukrainës në Kiev të hënën do të shihte kundërshtarët e tyre t’i arrinin ata.

Federata Kroate e Futbollit (HNS) njoftoi ndryshimin e menaxhimit në faqen e saj të internetit.

Deklarata tha: Bordi ekzekutiv i H & S “vendosi në mënyrë unanime” të shkarkojë Çaçiç duke përmendur “rezultatet e fundit” si arsye për largimin e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *