Jurgen Klopp: Manchester City do të jetë i vështirë për t’u kapur

Bosi i Liverpulit, Jurgen Klopp ka refuzuar të pranojë se titulli i Premier League i përket Manchester City-it, por pranon se do të jetë e vështirë për të kapur anën e Pep Guardiolës në formën e tyre aktuale.

City shtyu epërsinë e tij në krye të tabelës në tetë pikë të dielën pasi erdhi nga prapa për të mposhtur Huddersfield larg shtëpisë, ndërsa Liverpool u mbajtën në një barazim 1-1 duke mbrojtur kampionët Chelseai në Anfield të shtunën. Reds janë tashmë 14 pikë prapa City-it vetëm 13 ndeshje në kampionat, por Klopp këmbëngul se gara e titullit nuk është në përfundim i paregjistruar dhe i ka kërkuar lojtarëve të tij të jenë të gatshëm në qoftë se pala e Guardiolës vuan një rënie në formë.

“E pashë ndeshjen kundër Huddersfield, po Manchester City meriton të fitojë, por nuk ishte si Huddersfield nuk mund të kishte fituar”, tha Klopp.

“Për sa kohë që ata vazhdojnë të fitojnë, askush tjetër nuk ka një shans. Nëse ata ndalojnë të fitojnë dhe ekipet e tjera kanë momentet e tyre të mira, atëherë ata janë shumë më shumë në të njëjtën distancë larg nga City, sipas pikave.”Është e mundur që t’i marrim ato akoma, por për momentin nuk më intereson, sepse duam të kemi tre (pikat) e ardhshme, dhe tre të tjerat. “Nëse dikush lufton, atëherë duhet të jeni atje, por jo për ne në këtë moment, ne jemi shumë larg. Nëse vazhdojnë të shkojnë kështu, atëherë askush nuk ka shanse, atëherë është vendosur tashmë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *