Jurgen Klopp: Liverpooli punon shumë në aspektet mbrojtëse të lojës

Menaxheri i Liverpoolit Jurgen Klopp thotë se ekipi i tij punon shumë për të mbajtur opozitën, duke këmbëngulur se ata janë të angazhuar në aspektet mbrojtëse të lojës.

Klopp e mori një avantazh dy gola kundër Arsenalit më 22 dhjetor vetëm për të pranuar tre gola në hapësirën e pesë minutave, përpara se një gol nga Roberto Firmino të rikuperojë një pikë pasi ata përfunduan 3-3 në Emirates. Por, pavarësisht nga dobësitë e tyre të dukshme në anën e pasme, Klopp ishte i prirur për të theksuar angazhimin e tyre ndaj punës mbrojtëse përpara ndeshjes së tyre të Boxing Day kundër Swansea-ës.

“Ne kemi një qasje absolutisht mbrojtëse,” tha ai. “Ne luajtëm 4-5-1 dhe kundër Arsenalit gjithkush ka një përgjegjësi për të mbrojtur. “Ne mund të rendisim mjaft lojtarë sulmues, por nuk është asëkush në fushë, i cili nuk është i përfshirë në mbrojtje.

“Se ata do të kalojnë, se do të gjuajnë, kjo ndodh në një lojë futbolli. Dua të mbroj para së gjithash, kjo është baza për gjithçka. “Por gjëja më e mirë është mbrojtja me 10 lojtarë sulmues, sepse atëherë kur ke topin, ka më shumë gjasa që do të shënosh, tha Klopp”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *