Jurgen Klopp: Liverpool nuk ka nevojë për zëvendësim të Philippe Coutinhos

Liverpooli nuk ka nevojë të mbushë zbrazëtin e lënë nga mesfushori Philippe Coutinho, sipas menaxherit Jurgen Klopp.

Qëndrimi pesëvjeçar i Coutinhos në Liverpool përfundoi në janar, kur braziliani më në fund vulosi një lëvizje prej 146 milionë funtave në Barcelonë. Liverpooli arriti finalen e Ligës së Kampionëve, pavarësisht largimit të mesfushorit sulmues, dhe që atëherë ka shpenzuar më shumë se 170 milionë funta, duke sjellë Naby Keita-n, Xherdan Shaqirin dhe Brazilienët Fabinho dhe Alisson.

Reds duket se nuk kan gjasa të shtojë në skuadrën e tyre tani dhe në fund të dritares së transferimeve, por Klopp është i kënaqur me biznesin e tij të transferimeve të verës, duke këmbëngulur se Liverpool nuk ka nevojë për një zëvendësim të ngjashëm me Coutinhon. “Ju nuk mund ta zëvendësoni Phil Coutinhon me saktësisht lojtar të njëjtë”, tha Klopp.

“Ai është Phil Coutinho. Ai ka një stil të veçantë të lojës, taktikisht një lojtar i shquar, mund të luajë si krah, ’10’, ‘8’ – me të vërtetë i madh. “Unë nuk dua të vë një nga lojtarët e mi në pozicionin ku njerëzit tani do të thonë vazhdimisht ‘ai është zëvendësimi i Coutinhos”.

“Ne nuk kemi nevojë për të zëvendësuar Coutinhon, ne kemi nevojë për të bërë një skuadër për vitin e ardhshëm, në treg, nuk ka Phil Coutinho, nuk është aty, por ka shumë lojtarë të mirë dhe ne kemi sjellë disa prej tyre. “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *