Jurgen Klopp: Harry Kane ‘është një nga sulmuesit më të mirë në botë’

Menaxheri i Liverpoolit Jurgen Klopp, e ka quajtur Harry Kane të Tottenhamit si “një nga sulmuesit më të mirë në botë” përpara përballjes së Super Sunday.

Klopp beson se Spurs ka ndërtuar një skuadër kaq të fortë se problemi i tyre i vetëm në stinët e ardhshme do të jetë mbajtja e lojtarëve të tyre më të mirë. Liverpooli shkon në Wembley këtë fundjavë në pozitën e tetë, katër pikë prapa Tottenhamit në të tretin vend.

“Kjo është një lojë e mirë futbolli, unë jam duke pritur për të,” tha ai të premten. “Të dy ekipet nuk hezitojnë në përpjekjet e tyre. “Tottenhami ka bërë pak më mirë se ne deri më tani, por ata ende mund të luajnë më mirë dhe ne mund të luajmë më mirë.

“Zhvillimi fantastik (nga Tottenham) që kur isha në Angli. Deri më tani, pavarësisht nga (Kyle) Walker këtë vit, askush nuk u largua nga klubi – kjo është një punë e madhe që kanë bërë deri më tani.

“Kjo do të jetë një sfidë e madhe për ta në vitet e ardhshme, sepse Harry nuk është vetëm një nga sulmuesit më të mirë në Evropë, ai është një nga sulmuesit më të mirë në botë – 100 për qind.”Të gjithë e dinë këtë, dhe Dele Alli gjithashtu, dhe (Christian) Eriksen gjithashtu. Ata janë në një moment vërtet të mirë si një klub”.

Liverpool arriti të mbajë Romelu Lukaku mjaft të qetë gjatë barazimit 0-0 me Manchester United, por Klopp mendon se Kane paraqet probleme të ndryshme.

“Nuk kam për t’i gjykuar këta dy,” tha ai. “Ata janë sulmues fantastikë. “Dallimi është se Harry është shumë më tepër pjesë e lojës, kur ai nuk po shënon – por jam shumë i sigurt se Lukaku mund t’i bëjë këta hapa.

“Ne shmangëm topat tek Lukaku dhe kjo duhet të jetë çelësi edhe për Harry, por nëse jemi shumë të përqendruar tek një lojtar, atëherë Dele Alli është kudo ose Eriksen gjuan nga kudo me kalime vendimtare”.

Megjithatë, Klopp beson se pala e tij mund t’i japë Spurs shumë për të menduar, pasi ka prodhuar një shfaqje të shkëlqyeshme në Maribor të martën, duke i dhënë fund fitores 7-0 në Ligën e Kampionëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *