Jurgen Klopp: Harrojeni tarifën e transferimit për Virgil van Dijk, fokusoheni në cilësit e tij

Jurgen Klopp u ka thënë tifozëve të Liverpoolit të harrojnë për shifren prej 75 milionë eurosh të paguar për Virgil van Dijk dhe në vend të kësaj të fokusohen në cilësit e tij.

Van Dijk do të përfundojë transferimin e tij në Anfield më 1 janar pas Liverpoolit që ranë dakord të paguajnë Southampton një shumë rekord botëror për një mbrojtës. Kur u pyet se çfarë do të sjellë 26-vjeçari në klub, Klopp i tha Sky Sports News: “Cilësia, prandaj e morëm atë, prandaj ne ishim të interesuar për të, është mjaft e vështirë për momentin sepse teknikisht ai është ende një lojtar i Southampton .

“Ne nuk i bëjmë çmimet, tregu i bënë. Përkrahësit e Liverpoolit duhet të harrojnë çmimin.

“Ne vetëm flasim për lojtarin dhe atë që ai mund të sjellë, në cilësinë, mentalitetin, karakterin. Kjo është arsyeja pse ne jemi vërtet të lumtur për këtë”.

Van Dijk bëri një kërkesë transferimi verën e kaluar në një përpjekje për të detyruar një lëvizje në Liverpool, vetëm se Southampton raportojë Reds për një qëndrim të supozuar të paligjshëm.

Holandezi ka bërë 12 paraqitje për shenjtorët këtë sezon pasi u rikuperua nga dëmtimi afatgjatë i gjurit dhe Klopp ka bërë thirrje për durim ndërsa ai u përshtatet stilit të lojës së Liverpoolit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *