Jose Mourinho: Zlatan Ibrahimoviç nuk do të luajë deri në janar

Zlatan Ibrahimoviç nuk do të kthehet në aksion për Manchester United deri në janar, ka konfirmuar menaxheri Jose Mourinho.

Sulmuesi i Suedez nënshkroi një kontratë të re njëvjeçare me Unitedin në javën e kaluar, por Mourinho ishte i shpejtë për të thënë se ai nuk do të ishte pjesë e skuadrës së tyre në grupin e Ligës së Kampionëve. Ibrahimoviç po shërohet nga një lëndim i rëndë në gju, i cili ja shkëputi një sezon prej 28 golave në Old Trafford dhe Mourinho thotë se ai shpreson ta lëshojë atë në gjysmën e dytë të sezonit.

“Ai do të kthehet në janar,” konfirmoi Mourinho pas një fitoreje 2-0 në shtëpi kundër Leicester-it. “Kur tregu është i hapur dhe njerëzit po shpenzojnë para, ne nuk e bëjmë, por ne kemi një lojtar i cili ishte themelor për ne sezonin e kaluar, ai vjen për të na dhënë cilësi shtesë në gjysmën e dytë të sezonit”.

Mourinho ka paralajmëruar Ibrahimoviç këtë javë se ai duhet të provojë veten të jetë sulmuesi më i mirë në Manchester United për herë të dytë pasi kanë shpenzuar 90 milionë funta për Romelu Lukakun dhe ai po tregon një form të mir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *