Jose Mourinho: Wayne Rooney është një legjendë e vërtetë e Manchester United

Jose Mourinho beson se Wayne Rooney është një nga lojtarët më të rëndësishëm në historinë e Manchester United dhe pret që turma të Old Trafford të trajtojë atë në përputhje me rrethanat të dielën.

Rooney kthehet në tokën që ai thirri shtëpi për 13 sezone për herë të parë që nga largimi për t’u ribashkuar me Everton këtë verë. 31-vjeçari është golashënuesi rekord i Unitedit me 253 gola në 557 paraqitje dhe ka ndihmuar klubin të fitojë pesë tituj të Premier Ligës, një Ligë të Kampioneve dhe një FA Cup.

“Unë mendoj se ai do të marrë mirëseardhje që ai meriton,” tha Mourinho. “Unë mendoj se ndonjëherë në këtë vend fjala ‘legjendë’ është shumë e lehtë.

“Ky nuk është ai rast, ai është një legjendë e vërtetë e klubit – numri i paraqitjeve, numri i golave dhe numri i trofeve, unë mendoj se ai është një nga lojtarët më të rëndësishëm në historinë e Manchester United. Unë mendoj se stadiumi do t’i tregojë atij respektin që ai e meriton, shpresoj, para ndeshjes dhe pas ndeshjes, por jo gjatë ndeshjes.”

Rooney u bashkua me Evertonin ndërsa Manchester United nënshkroi një marrëveshje 90 milionë funta që pa Romelu Lukaku të lëvizte në drejtimin e kundërt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *