Jadon Sancho-s do të luaj për Anglinë

Gareth Southgate thotë se përfshirja e Jadon Sancho-s në skuadrën e Anglisë është një shpërblim për lëvizjen e tij “të guximshme” në Borussia Dortmund.

Ish-lojtari i Manchester City-it, i cilu u transferua në verën e kaluar në Bundesligë, është një nga gjashtë lojtarë e emëruar nga Southgate në skuadrën e tij për ndeshjet e Ligës së UEFA-s kundër Kroacisë dhe Spanjës këtë muaj.

18-vjeçari bëri 12 paraqitje në divizionin më të lartë të Gjermanisë në sezonin e kaluar, duke shënuar një herë dhe duke regjistruar katër asistime dhe hyri në librat e rekordeve kur u bë lojtari më i ri Anglez për të bërë debutimin e tij në Ligën e Kampionëve për një klub të huaj.

Kur u pyet për vendimin për të thirrur Sancho-s, Southgate tha: “Jadon është një histori e pazakontë. Ai ka qenë aq i guximshëm sa të shkojë dhe të luajë jashtë vendit dhe ka filluar dy ndeshje të Ligës së Kampionëve për Dortmundin dhe gjithashtu ka pasur një ndikim të madh nga stol në lojërat e tyre të ligës.

Është një thirrje e madhe, por ajo përputhet me atë që kemi bërë gjatë 18 muajve të fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *