Holanda ka konfirmuar Ronald Koeman si trajner të ri

Holanda ka konfirmuar ish-menaxherin e Everton-it dhe Southampton-it Ronald Koeman si trajner të ri të tyre në një marrëveshje katër vjeçare.

Koeman, 54 vjeç, është larguar nga puna pasi u shkarkua nga Everton në tetor, pas një varg humbjesh e panë që Toffees binin në zonën e rënies. Një deklaratë nga FA holandeze (KNVB) tha: “KNVB ka arritur marrëveshje me Ronald Koeman për emërimin si trajner i ekipit kombëtar holandez.

“Koeman sapo ka nënshkruar një kontratë që e lidh atë me Orange me efekt të menjëhershëm deri në 2022.”

Holanda ka qenë pa një menaxher që kur ish drejtuesi i Sunderlandit Dick Advocaat dha dorëheqjen në nëntor pas dështimit të vendit për t’u kualifikuar për Kupën Botërore të 2018 në Rusi. Koeman do të bëhet bosi i katërt i Holandës, pasi Louis van Gaal dha dorëheqje pas udhëheqjes së vendit në vendin e tretë në Kupën e Botës 2014. KNVB gjithashtu ka emëruar Nico-Jan Hoogma, i cili ishte drejtor i përgjithshëm në anën Eredivisie Heracles Almelo, si drejtor të futbollit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *