Granit Xhaka: Besoj se klubi ka treguar karakterin në fitoren ndaj Swansea-as

Granit Xhaka beson se Arsenali ka treguar karakterin e tyre në javën e kaluar pasi luftoi nga prapa për të fituar në tri raste.

Qëndrimi i Arsenalit është vënë në pikëpyetje në disa lagje që nga fillimi i sezonit, me kapitenin Watford Troy Deeney kritiku më i zëshëm pas fitores mbi Gunners. Arsene Wenger mbrojti lojtarët e tij pas kritikave të Deeney para se Arsenal të vinte nga prapa për të mundur Swansea 2-1 në takimin e tyre në Premier League në stadiumin Emirates të shtunën. Një javë më parë, djemët e Wenger u detyruan të luftonin nga një deficit 1-0 për të mundur Everton 5-2 në Goodison Park, i cili u pasua nga një shfaqje e ngjashme kundër Norwich në Kupën Carabao të martën.

“Është e treta herë në javë që ekipi ka ardhur nga prapa për të fituar, që thotë shumë për këtë skuadër”, tha Xhaka për arsenal.com pas fitores së rikthimit ndaj Swansea.

“Shumë njerëz flasin për karakterin e ekipit tonë, se nuk është e drejtë dhe se ne duhet të bëjmë më shumë, por ne gjithmonë tregojmë se mund të kthehemi.

“Sot kemi qenë 1-0 poshtë, javën e kaluar ne kemi qenë 1-0 poshtë, por kemi kthyer lojërat përreth dhe kjo tregon karakterin e këtij ekipi, tha Xhaka.

Arsenali mbetet në vendin e pestë në Premier Ligë, por tani janë vetëm një pikë pas rivalëve vendas Tottenham, i cili është ulur në vendin e tretë, përpara një udhëtimi për t’u përballur me Manchester City-in në fundjavën e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *