Gjykata zvicerane ka hapur një hetim kundër Nasser Al-Khelaif dhe Jerome Valcke

Një gjykatë zvicerane ka hapur një hetim korrupsioni kundër Nasser Al-Khelaifi, biznesmeni dhe kryeshefi ekzekutiv i Paris Saint-Germain dhe ish-sekretarin e përgjithshëm të FIFA-s Jerome Valcke.

Al-Khelaifi është një anëtar kyç i komitetit organizativ për Kupën Botërore të FIFA-s në Katar dhe është përshkruar nga gazeta franceze L’Equipe si “njeriu më i fuqishëm në futbollin francez”. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Zvicrës (ZAGJ) tha të enjten: “Është dyshuar se Jerome Valcke pranoi avantazhe të padrejta nga një biznesmen në sektorin e të drejtave të sporteve në lidhje me dhënien e të drejtave të mediave për disa vende në Kupat e Botës të FIFA-s në 2018, 2022, 2026 dhe 2030 dhe nga Nasser Al-Khelaifi në lidhje me dhënien e të drejtave të mediave për disa vende në Kupat Botërore të FIFA-s në 2026 dhe 2030. ”

Zyrat e Parisit të BeIN Sports u kontrolluan të enjten si pjesë e një hetimi kriminal ndaj Valcke dhe Al-Khelaifit, thanë autoritetet franceze. Prokuroria financiare franceze lëshoi një deklaratë të enjten duke thënë se dy nga përfaqësuesit e saj, së bashku me zyrtarë të tjerë francezë që merreshin me çështjet anti-korrupsion dhe shmangien e taksave, kishin kryer hetimin.

Valcke lansoi rastin e tij në Gjykatën e Arbitrazhit për Sportin në Lausanne këtë javë për të sfiduar vendimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *