Giuseppe Marotta: Juventusi nuk duhet të marrë në konsideratë shitjen e Paulo Dybalas

Juventusi nuk do ta konsideronte shitjen e yllit Paulo Dybala, përveç nëse ai kërkon të largohet, sipas drejtorit të përgjithshëm të klubit Giuseppe Marotta.

Argjentinasi 24-vjeçar e ka vendosur veten si një nga lojtarët më të mirë të futbollit botëror që kur ka hyrë në Juventus nga Palermo për 35 milionë funta (40 milionë euro) në qershor 2015. Dybala ka shënuar 44 gola në 84 ndeshje për Juve, duke përfshirë edhe 14 deri më tani këtë sezon, dhe kjo formë në mënyrë të pashmangshme çoi në atë që është i lidhur me një lëvizje ose në Premier Ligë ose La Liga, por Marotta këmbëngul se kampionët e Serie A janë të vendosur të mbajnë mbi pasurinë e tyre të çmuar.

“Ai është një lojtar shumë i fortë, në të cilin mbështeten shumë”, tha Marotta për Sky Italia. “Por Dybala padyshim do të mbetet në Juve, gjithashtu sepse nuk kemi nevojë të shesim askënd, përveç nëse kërkon lojtari”. Juventusi shiti Paul Pogba tek Manchester United në verën e vitit 2016 për një rekord botëror prej 93.25 milionë funtave, por i rezistoi përpjekjeve të Chelsea-it për të nënshkruar Alex Sandro verën e kaluar.

Marotta konfirmoi gjithashtu se Juventusi po përpiqet për të nënshkruar Emre Can nga Liverpooli. Kontrata e 24-vjeçarit gjerman me Liverpoolin përfundon më 30 qershor, që do të thotë se ai është i lirë të nënshkruajë një para-kontratë me një klub jashtë Premier Ligës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *