FAW përjashton emërimin e një menaxheri anglez për të zëvendësuar Chris Coleman

Shoqata e Futbollit të Uellsit (FAW) ka përjashtuar mundësin e emërimit të një anglezi për të zëvendësuar Chris Coleman si menaxher i ekipit kombëtar.

Coleman dha dorëheqjen nga roli muajin e kaluar për të marrë përsipër në Sunderland pasi nuk arriti të çojë bashkatdhetarët e tij në Kupën e Botës së vitit të ardhshëm në Rusi. “Ne kemi favorizuar gjithmonë njerzit e Uellsit, sepse me sa duket pasioni është atje,” u citua të thoshte shefi ekzekutiv i FAW, Jonathan Ford, nga mediat lokale. “Dikush tha këtë më herët, i Uellsit patjetër, ndoshta të huaj, por definitivisht jo anglez”. Gjashtë menaxherët e fundit të Uellsit, përfshirë kujdestarët, kanë qenë në Uellsian, me anglezin Bobby Gould në vitet 1995-99 duke qenë i fundit jo-Uellsian për të menaxhuar ekipin kombëtar.

Ford tha se FAW shpreson të emërojë pasardhësin e Coleman para se të luajë për Ligën e re të UEFA-s më 24 janar. “Kemi pak kohë dhe ne do të kalojmë këtë proces, një proces të zellshëm, për të zgjedhur menaxherin tonë të ri, ndoshta kah fundi i këtij viti ose fillimi i vitit të ardhshëm,” shtoi Ford.

Ndihmësi i Coleman, Osian Roberts dhe ish sulmuesit e Uellsit, Craig Bellamy dhe John Hartson kanë shprehur interes në këtë punë. Një tjetër uellsian, Tony Pulis është lidhur me rolin pasi u shkarkua nga West Bromwich Albion muajin e kaluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *