FA italiane kanë folur me Carlo Ancelottin për ta zëvendësuar Gian Piero Ventura-en

FA italiane kanë folur me Carlo Ancelottin për të zëvendësuar Gian Piero Ventura-en si trajner i skuadrës kombëtare, sipas Sky Italia.

Ish-menaxheri i Chelsea-it është kandidati i preferuar i Federatës Italiane të Futbollit për rolin dhe megjithëse 58-vjeçari është i gatshëm të dëgjojë ofertën e tyre, ai po i mban hapur opsionet e tij. Italia është në kërkim për të zëvendësuar Ventura-en, i cili u shkarkua pas dështimit të Italisë për t’u kualifikuar për Kupën e Botës për herë të parë që nga viti 1958 pas një humbje 1-0 në play-off ndaj Suedis. Pasardhësi i tij i mundshëm, Ancelotti ende duhet të menaxhojë në nivel ndërkombëtar duke marrë përgjegjësinë për tetë klube të ndryshme gjatë karrierës së tij 22-vjeçare, duke fituar tri herë Ligën e Kampionëve.

Puna e tij e fundit ishte në Bayern Munich, ku ai fitoi Bundesligën në sezonin e tij të parë, por u shkarkua në shtator të këtij viti. Ancelotti përfaqësoi Italinë si një lojtar, por ai nuk është emri i vetëm në garën për punën me Antonio Conte-en të Chelsea-it, Roberto Mancini i Zenit St Petersburg dhe Massimiliano Allegrin i Juventusit gjithashtu i interesuar për FA italiane.

Azzurrit më pas do të luajnë në mars, në miqësore kundër Anglisë dhe Argjentinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *