Everton bie dakord për të nënshkruar Eliaquim Mangala-ën në huazim nga Man City

Everton kanë pranuar një marrëveshje në parim për të nënshkruar Eliaquim Mangala-ën në huazim nga Manchester City deri në fund të sezonit.

Kuptohet që Everton do të mbulojë pagat për Mangalën, pa pritur asnjë tarifë për huazim për lojtarin që ka bërë 15 paraqitje për liderët e Premier Ligës në të gjitha garat këtë sezon. Sky Sports njoftoi më parë të mërkurën se Toffees pritet të përfundojë një lëvizje për mbrojtësin francez, i cili mbërriti nga Porto në 2014 për një pagesë prej 32 milionë funtash dhe vendimi përfundimtar tani qëndronme Mangala-ën.

Everton ka qenë i interesuar të nënshkruajë një qendër mbrojtës të majtë që nga vera, me City-in të gatshëm të lejojë lojtarin e Portos të largohet pas sjelljes së Aymeric Laportes nga Athletic Bilbao për një tarifë rekord prej 57 milionë funtash.

Mangala, që bëri 30 paraqitje në huazim sezonin e kaluar në Valencia, tha për: Sky Sports News në nëntor se kishte frikë se mungesa e lojve me ekipin e parë në kuadër të Pep Guardiola-ës mund t’i kushtonte atij vendin në skuadrën e Francës për Kupën e Botës në Rusi këtë verë .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *