Everton akuzohet nga UEFA pasi Anthony Lopes thotë se ai u godit nga tifozët

UEFA ka akuzuar Evertonin për sjelljen e mbështetësve të tyre gjatë humbjes së tyre në Ligën e Evropës 2-1 nga Lyoni të enjten.

Policia e Merseyside ka konfirmuar gjithashtu se po heton një incident në Goodison Park pasi portieri i Anglisë Anthony Lopes tha se ai u godit nga një përkrahës.

Tifozi i cili dukej të mbante një fëmijë të vogël, e sulmoi Lopes-in gjatë një grindjeje mes dy grupeve të lojtarëve që ndodhën në fundin e rrugës Howard Kendall Gwladys Street. Everton ka thënë tashmë se tifozi është identifikuar dhe do të ndalohet të ndjekë ndeshjet e tyre në të ardhmen. Sky Sports News ka kuptuar se gjasat janë që Everton do të imponojë një ndalim gjatë gjith jetës.

Kapiten i Evertonit Ashley Williams kishte ndezur konfrontimin pas shtyrjes së Lopes, me anëtarë të ekipit të skuadrës së të dy palëve që hynin në fushën e lojës në një përpjekje për të rivendosur rendin. Një deklaratë e UEFA-s lexoi: “Procedurat disiplinore janë hapur pas ndeshjes së grupeve të UEFA Europa League në mes të Everton FC dhe Olympique Lyonnais (1-2), të luajtur më 19 tetor në Angli.

“Akuzat kundër Everton FC: Agresionet nga mbështetësit kundër lojtarëve – Neni 16 (2) (H) i Rregullores së Disiplinës”Ky rast do të trajtohet nga Enti i Kontrollit, Etikës dhe Disiplinës së UEFA-s më 16 nëntor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *