Ernesto Valverde do të jet trajneri i ardhshëm i Barcelonës

53-vjeçari do të nënshkruajë një kontratë dyvjeçare për të marrë përsipër detyrat e stërvitjes nga Luis Enrique.

Ernesto Valverde është caktuar të emërohet trajner në FC Barcelona, duke nënshkruar një kontratë dyvjeçare me opsionin e një viti të tretë.

Emri i Valverde është lidhur me punën e Barçës për disa javë. Klubi katalanas kishte studiuar një numër kandidatësh – duke përfshirë trajnerë të cilët, si Valverde, kishin kaluar kohë në klub si lojtarë si Ronald Koeman dhe Eusebio Sacristán. Ish-lojtari u përjashtua pasi Departamenti Teknik i Barcelonës ndjeu se ekipi kishte nevojë për një trajner vendas, ndërsa Eusebio është krejtësisht i lumtur në San Sebastian dhe kohët e fundit është angazhuar për dy vite me Real Sociedad, të cilin e udhëzoi në Europa League të sezonit të ardhshëm.

Profili dhe sfondi i Valverde është perfekt për Barcelonën. Ai kaloi dy sezone në klub gjatë fundit të viteve ’80 si një sulmues – duke luajtur së bashku me Robert dhe Eusebio, por problemet e vazhdueshme të dëmtimit penguan progresin e tij dhe ai u largua nga klubi në vitin 1990 pasi bëri vetëm 22 paraqitje dhe ka shënuar tetë gola.

Me nofkën El Txingurri (fjala baske për ‘milingonë’), Valverde i lindur në Cáceres filloi karrierën e tij si drejtuese në Athletic Club në 2003 dhe udhëhoqi ekipin në vend të pestë dhe një kualifikim për Kupën UEFA në sezonin e tij të parë në Bilbao Dhe duke arritur në gjysmëfinale të Copa del Rey vitin e ardhshëm.

Ai u solli për të ringjallur Valencian si zëvendësim i Mauricio Pellegrino në dhjetor 2012 dhe transformoi fatin e skuadrës, duke shkuar në poziten e pestë në renditjen përfundimtare dhe për të kualifikuar drejtpërdrejt për fazën e grupit të Ligës së Evropës në vitin e ardhshëm. Pas kësaj ai u kthye në Bilbao ku aftësitë e tij të udhëheqjes dhe vizionin taktik kishin një ndikim të menjëhershëm – Athletic, i cili kishte përfunduar sezonin e kaluar në renditjen e mesme, u kualifikua për Play-Offs në Ligën e Kampionëve ku ata mundën Napoli për të përparuar në fazën e grupeve. Ai e mori Atletikun në Europë në të gjitha tri sezonet e ardhshme dhe finalen e Copa del Rey 2015 që humbën, për ironi, në Barcelonë. Si legjenda e Barcelonës tha Xavi më shumë se një dekadë më parë: “Ekipet e Valverde luajnë futboll tërheqës. Ata duan të kenë posedimin e topit dhe ata luajnë në mënyr të duhur “.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *